Ką darytumėte, jei pinigai nebūtų problema? Daugeliui žmonių finansinė nepriklausomybė gali atrodyti kaip tolima svajonė, tačiau finansų ekspertas Jurijus Clavas yra įsitikinęs, jog ją realizuoti gali kiekvienas. Tereikia pagalvoti apie tris neigiamus finansinius įpročius.
Blogi įpročiai po vieną nevaikšto
Jurijus yra įsitikinęs, kad kasdieniniai įpročiai mus atspindi daug tiksliau nei turimas išsilavinimas ar diplomai. Įpročiai yra lengvai suformuojami ir sunkiai pakeičiami, o vos suformuoti jie ima valdyti mūsų elgesį.
Pirmasis blogas įprotis, su kuriuo daugelis žmonių neišvengiamai yra susidūrę, išryškėja norint įgauti gerą fizinę formą. Pavyzdžiui, iškart po Naujųjų metų žmonės priima sprendimą užsiregistruoti į sporto klubą. Tačiau atsimušus į įvairius nepatogumus – raumenų skausmą ar besikeičiantį miego rėžimą – labai greitai ateina suvokimas, jog įgauti gerą formą nėra taip ir lengva. Šią akimirką blogi įpročiai, susiformavę per daugelį metų, pradeda lysti į paviršių.
Su antruoju blogu įpročiu daugelis mūsų susiduriame rytais, atidėdami žadintuvą. Pradžioje – gal tik dešimt minučių. Jos virsta valanda, o kitą dieną tęsiasi: „Aš vėluoju į darbą! Negaliu šį rytą eiti sportuoti, bet nueisiu per pietus“. Per pietus draugas pasiūlo nueiti užkąsti. Staigmena: ir vėl prabyla seni įpročiai – nueiname su draugu į kavinę. Ir taip tęsiasi iki tol, kol mes visiškai metame sportuoti ir grįžtame į senąją savo būseną.
Žinau, bet nedarau: kas trukdo tapti turtingais?
„Daugelis žmonių norėtų būti turtingais“ – teigia J. Clavas. „Šios svajonės siekiantiems į rankas dažnai papuola Roberto Kijosakio „Du tėčiai – turtingas ir vargšas“. Suvokdami akivaizdžią šio kūrinio naudą, šie žmonės gali ateiti į geriausią finansinio raštingumo seminarą, po jo išeiti susižavėję, motyvuoti veikti, kurti savo aktyvus, didinti finansines žinias, tikėdamiesi vėliau stebėti savo senus įpročius ir juos keisti. Deja, gyvenime ne viskas vyksta lengvai, ypač stokojantiems disciplinos. “
Disciplinos stoka yra trečiasis blogas įprotis J. Clavo sąraše. Su tuo susiduria didelė dalis žmonių, kiekvieną mėnesį pasižadėjusių atsidėti pinigų investavimui. Čia bėdos gali iškilti vos pamačius kokių nors ilgai svajotų blizgučių išpardavimą. Įsigiję tai, ko norėjo, žmonės ima koreguoti savo pažadus: „pradėsiu investuoti kitą mėnesį“, „noriu įsigyti tai dabar, kad sutaupyčiau pinigų vėliau“.
„Atėjus kitam mėnesiui, taupantieji suvokia, kad jie per daug leidosi į pramogas, išlaidavo vakarienėse ir visiškai neturės atliekamų pinigų po to, kai apmokės sąskaitas. Ateina kitas mėnuo, ir jie vėl yra toje pačioje padėtyje. „Aš turėčiau perplanuoti savo biudžetą“. Kaip tyčia, tai pasakius prasideda jų mėgstama TV laida. „Galbūt padarysiu tai rytoj…“
Taip jie atsisako savo tikslų investuoti ir leidžia neigiamiems įpročiams laimėti.
Kas ta finansinė nepriklausomybė ir kur jos ieškoti?
Knygoje „Du tėčiai – turtingas ir vargšas“, turtingas tėtis sakydavo, kad pasiturintieji turi labai paprastą būdą atsikratyti blogų pinigų valdymo įpročių. „Vargšai moka sau paskiausiai, ir todėl jie yra vargšai“ sakydavo jis, „tačiau turtingieji pirmiausia moka sau, ir todėl jie yra turtingi“. Kiekvieną mėnesį, nesvarbu kas nutiktų, jis atidėdavo pinigų savo investicijoms, net jeigu jis neturėdavo pakankamai pinigų susimokėti už kitas sąskaitas, teigia finansų ekspertas.
Pavyzdys iš knygos:
„Ar tu sakai, kad neapmoki savo sąskaitų?“ – paklausė jis.
„Žinoma ne“ – atsakė Turtingas tėtis. „Aš tvirtai siekiu mokėti savo sąskaitas laiku. Tik pirmiausia aš moku sau… net prieš tai, kai moku valstybei.“
„O kas jeigu tu neturi pakankamai pinigų?“ – klausė Robertas.
„Aš vis tiek pirmiausia moku sau“ – atsakė Turtingasis tėtis.
„Tačiau ar tavęs dėl to nepersekios kreditoriai?“
„Taip“ – patvirtino Turtingas tėtis. „Štai kodėl aš visada randu būdų susimokėti laiku.“
Turtingam tėčiui mokėjimas pirmiausia sau motyvavo sunkiau ir sumaniau dirbti. Dirbdamas papildomus darbus, kurdamas kompanijas, prekiaudamas akcijų biržoje jis darė viską, ką tik galėjo, kad užtikrintų savo įsipareigojimų vykdymą. Po to, kai sumokėdavo pirmiausia sau, jis išnaudojo kreditorių spaudimą, puoselėdamas teigiamus pinigų valdymo įpročius. „Jeigu aš mokėčiau sau paskutinėje eilėje“ – sakė jis, „aš nejausčiau jokio spaudimo… tačiau tuo pačiu būčiau nusigyvenęs.“
Kas lemia mūsų blogus įpročius? Ir kaip su jais atsisveikinti?
Dauguma neigiamų įpročių yra mūsų baimės rezultatas. Daug gerdami žmonės bijo gyvenimo sunkumų ir skausmo. Kiti nevaikšto į sporto salę, nes vengia raumenų maudimo po treniruotės. Kalbant apie pinigus, žmonės patiria finansinius sunkumus dėl baimės nesugebėti apmokėti savo sąskaitų.
„Taip, blogų įpročių atsikratymo paslaptis – savo baimės nugalėjimas!“ – teigia finansų ekspertas J. Clavas. „Taigi, jeigu Jūs ketinate įgyti vieną teigiamą finansinį įprotį šiais metais, tebūnie tai būna mokėjimas pirmiausia sau. O tada stebėkite, kiek daug kitų gerų finansinių įpročių atsiras dėl šio vienintelio biudžetinio sprendimo.“
Pabaigai Jurijus klausia: “Ką Jūs ketinate padaryti šiandien, kad išdrįstumėte pirmiausia mokėti sau ir didinti savo finansinį raštingumą?”