„Kartą vienas vyras atėjo pas išminčių patarimo.
– Mudu su žmona jau kuris laikas nejaučiame vienas kitam tokių jausmų, kaip anksčiau. Regis, jos nebemyliu, o ir ji manęs taip pat. Ką man daryti?
– Mylėti žmoną, – atsakė išminčius.
– Bet aš gi sakau, kad jokių jausmų nebeliko, – pakartojo žmogus, manydamas, kad senasis išminčius neišgirdo.
Senolis linktelėjo galva:
– Tai gera priežastis, kad ją mylėtum.
Vyras toliau klausinėjo:
– Bet kaip gi aš galiu mylėti, jeigu nemyliu?…
Ir štai ką jis išgirdo:
– Tarnauti jai, klausyti jos, branginti ją, užjausti ją ir pasiaukoti dėl jos. Tikrai meilei nėra jokių kliūčių, nes juk žodis MEILĖ reiškia ne jausmus, bet veiksmą.“
Net ir tamsiausi santykių vystymosi etapai – neišvengiami. Maždaug po pusantrų metų gyvenimo kartu, nemažai porų, nutarusios, kad meilė praėjo, ieško pagalbos arba skiriasi. Psichoterapiautė, šeimų konsultantė Aurima Dilienė jau daugiau kaip dešimt metų savo praktikoje naudoja labai aiškią ir paprastą daktaro ir ilgamečio šeimų konsultanto Gario Čapmano (Gary Chapman) aprašytą teoriją apie penkias meilės kalbas. Kas tai yra ir kaip galime naudoti šias kalbas savo kasdienybėje?
PENKIOS MEILĖS KALBOS
Autorius ne veltui pasitelkia „kalbos“ metaforą, nes būtent mūsų žodžiai, laiko leidimas kartu, dovanos, paslaugos vienas kitam bei fiziniai prisilietimai ir yra mūsų santykiuose naudojamos meilės kalbos. Deja, ne visada žinome, kokias meilės kalbas reikėtų naudoti, rodant dėmesį savo partneriui.
1. MEILĖS IR PALAIKYMO ŽODŽIAI
Šeimų konsultantė Aurima Dilienė įsitikinusi, kad artimiausio žmogaus – draugo, vyro ar žmonos – palaikymas, padrąsinimas turi didžiulę jėgą santykiuose. Meilės ir palaikymo žodžių kalba yra tikras įkvėpimas bei tvirtų santykių pagrindas mūsų kasdienybėje. Net kai atrodo, kad santykiai slysta iš rankų, jums gali pagelbėti komplimentai bei padrąsinimas!Komplimentai. Jei esame šykštūs savo mylimiesiems gražių žodžių, negalime tikėtis supratimo, dėmesio ir tvirtų santykių. Komplimentais galima pakelti nuotaiką, išreikšti draugiškumą, įvertinti ar net paversti partnerį savo sąjungininku: „Kaip nuostabiai šiandien atrodai!“ , „Kokia graži tavo šypsena“, „Žaviuosi tavo sugebėjimu nevėluoti“, „Visada žinai, kaip mane nustebinti, dėl to tavimi taip ir žaviuosi“.Dėkingumo gestai. Kasdien atliekami darbai ir paslaugos atrodo savaime suprantamos ir nesureikšminamos. Pietūs, tvarkingi kambariai, skalbiniai ir indai, tarsi patys susidėję ir išsikrovę iš mašinų, supirkti produktai ir švarus automobilis – tai buitiniai mūsų laiko vagys. Jiems savo valia ir atiduodame tą laiką, kurį norėtume praleisti dviese. Būtent todėl meilės prisipažinimu gali tapti paprasčiausias „Ačiū už pietus, buvo nepaprastai skanu. Tu tokia/toks išradinga/as“, „Jaučiuosi tokia/toks laimingas būdama/s su tavimi, ačiū už tai, kad esi“.Padrąsinimo bei pasididžiavimo žodžiai. Aurima Dilienė yra įsitikinusi, kad visi mes turime sričių, kuriose jaučiamės neužtikrintai, o kartais ko nors net nepradedame vien dėl to, kad nežinome, kaip tą pirmą žingsnį žengti, nerimaujame, kad nepasiseks. Partnerio palaikymas tada ypač svarbus. Kritika, atvirkščiai, mažina savivertę, pasitikėjimą ir nužudo bet kokį norą siekti daugiau, augti. Šeimoje vienas kitam išreikšdami pasididžiavimo partneriu jausmus, stiprinsime savo komandą – juk esame „vienoje barikadų pusėje“. Todėl savo partneriui negailėkite pagarbių žodžių apie jo nuveiktus darbus, bei kaip puikia su viskuo jis/ji susitvarkė tą dieną.Praktinė užduotis. Su savo sutuoktiniu susitarkite kiekvieną dieną pasakyti vienas kitam trijų rūšių meilės žodžius: dėkingumo, pasididžiavimo, padrąsinimo ar komplimentų.
Šeimoje vienas kitam išreikšdami pasididžiavimo partneriu jausmus, stiprinsime savo komandą – juk esame „vienoje barikadų pusėje“.
2. LAIKAS KARTU
Šia meilės kalba bendraujame kiekvieną dieną ne tik su savo partneriu, bet ir savo draugais, artimiausiais žmonėmis. Pasak Aurimos, tam, kurio pagrindinė meilės kalba yra laikas kartu, nepakanka dviese tvarkyti kambarius, gaminti maistą, žiūrėti filmą ar žaisti su vaikais. Meilę jis jaus tik tuomet, kai visas dėmesys bus skiriamas vienas kitam, pokalbių ar jūsų mėgstamos veiklos, neblaškys skambantys telefonai, ir viskas, ką jis papasakos, bus išgirsta.Atviri pokalbiai. Pokalbiai dviese yra viena iš tų veiklų, kurios gali palaikyti ar susigrąžinti artumą su jūsų partneriu, jeigu jaučiatės jį praradę. Čia labai padės efektyvaus klausymo principai: žiūrėjimas į akis, nuoširdus domėjimasis, dėmesys bei klausimai, kurie leis jūsų partneriui dar labiau atsiskleisti.Buvimas kartu. Tai ne intymūs santykiai ir, žinoma, ne gyvenimas po vienu stogu. Tai – dėmesys ir supratimas. Galbūt jūsų partneris svajoja apie romantišką vakarą, kuriame netrūks idėjų apie būsimus jūsų bendro gyvenimo planus, laiko pasidalinti svajonėmis, kurios veda jūsų partnerį į priekį bei motyvuoja kasdienybėje. Ramus vakaras namie su žvakėmis ir jūsų svajonių lenta gali būti vienas iš būdų, kaip parodyti partneriui savo meilę ir dėmesį.Mėgstama veikla kartu. Apsilankymas jūsų mėgstamiausioje operoje, po kurios nuesite išgerti kavos bei skirsite laiko aptarti patirtus įspūdžius bei emocijas, vakarienė restorane, kuri primena jūsų pirmuosius pasimatymus ar laikas baseine, kuriame abu atgaunate jėgas. Tai yra veiklos, kurios jungia ir papildo jūsų tarpusavio ryšį, gal būt maža tradicija, padarys didelį pokytį!Praktinė užduotis. Sugalvokite keletą veiklų, kurias pristatysite savo partneriui, o tada leiskite jam/jai pasirinkti, kuri iš tų veiklų, juos žavi labiausiai. Suorganizuokite šį laiką kartu per artimiausią savaitę.
3. PASLAUGOS
Esame girdėję posakį, jog „niekas nemėgsta būti verčiamas ką nors daryti. Meilei visada duodama laisva valia. Jos neišsireikalausi”. Taigi, savo reikalavimais uždarome meilei duris. Šia kalba kalbėti atrodo visai lengva ir įprasta, bet tuo pačiu – ypatingai sunku. Aurima pabrežia, kad „Šeimos projekte“ svarbu susitarti, ką kiekvienas gali ir nori daryti šeimos viduje, kas sekasi geriausiai, o ką teks abiem dalintis per pusę kaip nemėgstamą sritį. Svarbiausia nepamiršti, jog bendraujant šia kalba darbai yra kur kas iškalbingesni už žodžius.Paslaugos namų buityje. Visi žinome, kaip būna gera, kai partneris/ė padengia stalą, paruošia skanius pusryčius, suplauna indus, išneša šiukšles, nuperka maisto produktų, sutvarko nepataisomai sujauktą kambarį ar pakeičia patalus prieš miegą. Ypač jeigu vieno iš tų darbų atlikti jūs ar jūsų partneris/ė labai nemėgsta. Nustebinkite juos ir patys pamatysite, kaip prašviesės namų atmosfera.Paslaugos, skirtos tik jūsų išrinktąjam. Po ilgos dienos darbų visi norime atsipalaiduoti, o ypač tada kai jaučiamės išsekę ir pavargę. Vienas iš būdų, kaip galite palepinti savo partnerį/ę tai padaryti jam masažą arba paruošti vonią su kvapniais aliejukais. Tai bus jūsų paslauga malonesniam partnerio poilsiui.Paslaugos, kurios taupo laiką jūsų partneriui. Įsisukę į šių laikų ritmą ne visada spėjame padaryti darbus, kuriuos esame pažadėję savo šeimai. Galbūt jūsų mergina ar vaikinas šiandien nespėjo nuvykti ir nupirkti dovanos savo mamai gimtadienio proga? Galbūt vėluojate į kiną ir niekas kitas neturi laiko atspausdinti bilietus? Net jei pradžioje tarėtės atvirkščiai? Galbūt šiandien buvo jūsų vyro ar žmonos savaitė vežti vaikus į darželį, tačiau matote, kad partneris pavėluos į susitikimą, jeigu jo nepakeisite? Visi šie pavyzdžiai – tai puikios progos padaryti malonią paslaugą mylimajam.Praktinė užduotis. Pamėginkite kiekvieną dieną užduoti partneriui stebuklingą klausimą: “kaip aš galėčiau padaryti tavo dieną geresnę?“
4. DOVANOS, KURIOS DŽIUGINA
Dovanos – tai meilės proceso dalis, būdinga bene visoms pasaulio kultūroms ir tautoms. Tiems, kurių pagrindinė meilės suvokimo kalba yra dovanos, šie simboliai ypatingai svarbūs, o jų nesulaukę žmonės dažnai nesijaučia mylimi. Aurima sako, kad „paprastai tas, kuris mėgsta dovanoti, taip pat mėgsta ir gauti dovanas. Tikra dovana yra ta, kurią parenkame apgalvotai.“ Tad stebinkime savo mylimuosius įvairiausiomis dovanomis, išrinktomis su meile!Netikėtos dovanos. Dovanos be progos suteikia daug džiaugsmo, praskaidrina nuotaiką, ypač tada, gyvenime patiriame sunkumų ar kliūčių. Ryte rastas mažas lapelis su geros dienos palinkėjimu bei mėgstamiausiu puodeliu arbatos gali užduoti gerą toną visai dienai! Netikėtumai suteikia žavėsio ir pripildo mūsų kasdienybę įvairiausių spalvų.Apgalvotos dovanos. Juk taip gera, kai mylimasis/ji pasistengia ir išrenka tik būtent jums tinkamą dovaną. Tokiu atveju geriausia paklausti partnerio, kokios dovanos jis/ji labiausiai norėtų. Jeigu nenorite klausti, įdėmiai stebėkite partnerio/ės įžvalgas ir reakcijas, kai lankotės parduotuvėse, kai kalbatės apie dovanas, renginius, išvykas namie. Jas galima dovanoti įvairiausių sukaktuvių, švenčių, vardo ar gimimo dienos proga.Dovanokite įspūdžius. Dažniausiai savo partneriui/ei norisi išrinkti dovaną, kurią jie galės pačiupinėti, užsidėti. Tai – daiktai, rūbai, namų apyvokos reikmenys. Siūlome dovanoti įspūdžius! Ar tai būtų poilsinė kelionė dviems, koncerto bilietai, išvyka į gamtą ar artėjantis Masters Of Calm porų savaitgalis per Šv. Valentino dieną, pasirūpinkite, kad tai būtų jūsų dviejų malonumui skirtas laikas.Praktinė užduotis. Sugalvokite vieną mažą dovanėlę savo partneriui pačiu netikėčiausiu laiku!
5. FIZINIAI PRISILIETIMAI
Aurima akcentuoja, kad „fizinis artumas – tai pasitikėjimo ir saugumo simbolis. Atsiskyrę nuo savo tėvų, arčiausiai prisileidžiame būtent savo partnerį/ę – tuomet jie tampa saugiausiu žmogumi, kuriuo pasitikime. Tiems, kurie labiausiai mylimi jaučiasi fizinių prisilietimų būdu, vienas bučinys ar apsikabinimas gali sumažinti didžiausią stresą, tačiau negavęs prisilietimų, greitai išsenka, jaučiasi nereikalingas, atstumtas, nemylimas“. Fiziniai prisilietimai be galo svarbūs ir naudingi kiekvienam iš mūsų.Apsikabinimai. Vienas iš maloniausių ir pačių švelniausių būdų savo partneriui parodyti meilę – apkabinti. Tai ypač svarbu, kai partneris jaučiasi prastai, yra kamuojamas kažkokių bėdų ar problemų.Laikymasis už rankų. Emocija, kurią jaučiame laikydami savo partnerį/ę už rankos, yra labai paprastas, bet galingas ir šildantis jausmas. Jaučiames saugūs ir mylimi, kai galime būti šalia. Ypač žiemą, kai norime sušilti, nėra nieko geresnio už šiltas mylimojo rankas.Maži prisilietimai. Žmonėms, kurių meilės kalba yra prisilietimai, net mažiausias bučkis į žandą, pečių ar kaklo glostymas teatre, prie jūsų vakarienės stalo namuose, paliks jūsų partneriui malonius bei jus artinančius įspūdžius. Negailėkime apsikabinimų ir švelnių rankų kontakto, jūsų maži prisilietimai gali padaryti didelę įtaką.Tai – tik dalis žinių, kuriomis norėjome pasidalinti su jumis, mieli skaitytojai. Daugiau informacijos apie penkias meilės kalbas galite rasti Gario Čapmano knygoje „Penkios meilės kalbos“ arba Aurimos Dilienės knygoje „Šeima – komandinis žaidimas“. Kitame įraše pakalbėsime apie tai, kaip atpažinti, kokia meilės kalba kalba jūsų partneris! Mylėkime ir būkime mylimi!
AURIMA DILIENĖ – psichoterapeutė, šeimų konsultantė, lektorė, vaikų ir paauglių psichiatrė, sukaupusi virš dvidešimties metų profesinę patirtį, šiuo metu gyvena ir dirba Prancūzijoje. Kartu su vyru Vaidotu santuokoje gyvena jau dvidešimt septynerius metus ir augina septynias atžalas.